My Club Crest

Muckhart Golf Club

Image

Course is currently Open

The course of the day is Naemoor/ Cowden. Arndean is open for casual play. For latest course update call 01259 781423 option 4.

11.08.2014 07:55

Loading the Calendar...

Booking

  • LADIES - DOROTHY COX & HIDDEN HOLE

    Tuesday 2nd September & Saturday 6th September

    TUESDAY 2nd September

    09:00  V Watson   M Forbes
    09:07  S Herdman   C Clode
    09:14  L Christie   C Ferrier
    09:21  E Ferguson   E Matthew
    09.28  C Laing   D Rettie
    09.35  J King   E Barker   A Hendry
    09.42  I Brooker   J Kotchie   A McCrorie

    11:00  E Black    M Paterson.

    17:00  R Sarafilovic    K Morrison. 

    SATURDAY 6th September

    12.00  C Malcolm   L Sommerville



  • SENIOR Gents -

    WEDNESDAY 3rd SEPTEMBER.

    STABLEFORD & HOME MATCH v ST FILLANS

    08.00  S Stanford   J Crabbie   P Walls
    08.07  R Dalton   J Ferrier   D Henderson
    08.14  A Hetherington   G McPherson   C Leatherby
    08.21  W Bissell   M O'Sullivan   G Haigh
    08.28  J Paterson   T Herdman   T Cragg
    08.35  J Kirk   D Erskine   B Kotchie
    08.42  D Jeffrey   D Lorenz

  • GENTS - CENTENARY TROPHY

    Saturday 30th August.

    07:00
    07:08
    07:16  F. Lindin, S. Marshall.
    07:24  A. Bruce, R. Malcolm.
    07:32  C. Richardson, S. Preston.
    07:40  I. Dryden, G. Johnson, I. McKenzie.
    07:48
    07:56
    08:04  D. Gallacher, J. McCartney, G. Haigh.
    08:12  G. Fotheringham, D. Reid, I. Gray.
    08:20  S. Campbell, S. Harris, G. Casey.
    08:28  G. Gow, W. Hutchinson, T. Hailstones.
    08:36  S. Pollock, K. Donald, N. Richardson.
    08:44
    08:52
    09:00  J. Turner, J. McKilduff, J.J.B. Smith.
    09:08
    09:16  A. McKinnon, N. Bedingfield, M. Pinder.

    12:32  C. Symmons, B. Dunsmore, D. Gibbons.
    12:40  M. Symmons, M. Foster, C. Nicols.
    12:48
    12:56  B. Murphy, F. Walker, K. Rodgers.
     
     

  • CHAMPIONSHIP FINALS DAY

    Sunday 31st August


    8.30  Kidd Salver Rd 1 - Alex Reid v James Barrett

    1.00  Kidd Salver Rd 2 - Alex Reid v James Barrett

    1.10  Club Championship (Ladies) -
                        Laura Walker v Jen Saxton

    1.20  Naemoor Trophy - David Bates v Bruce Neilson

    1.30  Ladies Bronze Championship -
                         Ingrid Brooker v Eileen Black

    1.40  Rabbit's Foot Trophy - Joe Gallacher v Robert Reid

    1.50  Windyridge Trophy -
                          Sarah Herdman v Linda Sommerville

    2.00  Brooks Trophy -  Martin Henderson & Marc Foster 
                                                               v
                                          Jamie McElroy & Mark Inglis
             (dependent on availability of Martin Henderson)